September 14, 2008

کوکوی سبزیجات


یک هم اتاقی فرانسوی داشتم که دختر بسیار خونگرمی بود. به مرور زمان متوجه شدیم علایق مشترک فراوانی داریم. یکی از این علایق هم آشپزی بود. روزی که برمی گشت، یک کتاب آشپزی هلندی بهش دادم به یاد ساندویچ املت هایی که از نانوایی پایین موسسه باهم خورده بودیم. چند روز پیش برایم ای میل زده بود که یکی از املت ها را درست کرده و بسیار خوشمزه شده و دستورش را برایم نوشته بود.
وقتی در خانه درست کردیم، برای اینکه تابه مان کوچک بود و می خواستیم مواد به سرعت بپزد، املت را به کوکو تبدیل کردیم.

مواد لازم برای چهار نفر:

یک فنجان نخود فرنگی
هفت هشت تا قارچ خرد شده
یک لیوان شیر
نمک و فلفل و زردچوبه
چهار تا تخم مرغ
چند ساقه جعفری
صد گرم بیکن ( دم دست نداشتید، سوسیس یا کالباس دودی، یا اینکه از خیرش بگذرید)
به مقدار کافی روغن یا کره
دو تا سیب زمینی پوست کنده و ریز ریز خرد شده

قابلمه آب را بگذارید جوش بیاید. وقتی جوشید، قدری نمک به آب اضافه کنید و سیب زمینی ها را بریزید توی آب و در قابلمه را ببندید. هفت هشت دقیقه ای طول می کشد تا بپزند.
در این فاصله تخم مرغ ها را در کاسه ای بشکنید و خوب به هم بزنید، بعد شیر و ادویه را به آن اضافه کنید و هم بزنید و جعفری ها را ریز خرد کنید و به مخلوط اضافه کنید.
سیب زمینی ها را از توی آب بیرون بیاورید و نخود ها را بریزید توی آب. دو سه دقیقه بیشتر برای پختن وقت نمی گیرند.
توی بزرگ ترین تابه آشپزخانه تان، کره یا روغن بریزید و بیکن ها را تفت بدهید. بعد قارچ را به آن اضافه کنید و دست آخر سیب زمینی و نخود فرنگی را بریزید و بگذارید قدری تفت داده شوند. حالا مخلوط شیر و تخم مرغ و سبزی وادویه را بریزید روی مواد و حرارت زیر تابه را کم کنید تا یک طرف آن سرخ شود. گاه و بی گاه اطراف مواد را جابجا کنید تا تخم مرغ ها بروند زیر و سرخ شوند. اگر دوست دارید املت را به کوکو تبدیل کنید، یک طرف که سرخ شد، مواد را پشت و رو کنید و بگذارید طرف دیگر هم سرخ شود. نوش جان.