February 3, 2009

تُست فرانسوی (French toast)

این غذا را معمولا ما برای صبحانه می‌خوریم، به خصوص برای صبحانه‌ای که یک خورده دیرتر باشد مثلا رای صبحانه/نهار (brunch) در روزهای تعطیل خیلی خوب است چوا هم یک کم درست کردنش طول می‌کشد و هم غذای نسبتا سنگینی است. این اسمی که من نوشته‌ام نام مرسوم آمریکایی آن است، ویکی‌پدیا می‌گوید که به آن در انگلیس می‌گویند Eggy Bread و به فرانسوی pain perdu می‌شود که به معنای "نان از دست رفته" است چون همان طور که توضیح خواهم داد روشی است برای "بازیابی" نان‌ بیات. یک بار همسایه‌ی اسپانیایی‌مان چیز مشابهی‌ (تفاوتش را توضیح خواهم داد) برایمان آورد که آن موقع اسمی که گفت را نفهمیدم اما حالا باز با کمک ویکی جان فهمیدم که torrijas است.

مواد لازم:
نان تست
شیر
تخم مرغ
ادویه‌ی دلخواه
روغن ویا کره/مارگاریین برای سرخ کردن
مربا، شربت یا پودر قند یا هر چیز دیگری که دوست دارید برای خوردن همراه نان‌های تست‌‌شده

درست کردن تُست فرانسوی سخت نیست، اول شیر و تخم مرغ را با هم مخلوط کنید ادویه‌ را اضافه کنید. نان‌های تست را در این مخلوط قرار دهید تا مواد به خورد آن‌ها برود و سپس سرخ کنید.
مقدار دقیق برای مواد ننوشتته‌ام چون یک کم سلیقه ای است و یک کم هم مثلا به اندازه و میزان بیات بودن نان و از این جور چیز‌ها بستگی دارد. من معمولا برای هر تخم مرغ بین نیم تا یک فنجان شیر می‌ریزم و مقدار خیلی کمی نمک اضافه‌ می‌کنم و کمی فلفل سیاه و دارچین، گاهی هم یک قاشق شکر. می‌توان مثلا وانیل استفاده کرد به جای دارچین. برای این عکس‌ها که‌ می‌بینید ۲تا تخم مرغ بود با حدود ۱/۵ پیمانه شیر برای ۶ تکه نان نسبتا بزرگ، برای دو نفر. ما بیشتر از ۴تا از این نان‌ها اصلا نمی‌توانیم بخوریم و کمتر از ۲تا هم به نظرم به دردسر درست کردنش نمی‌ارزد! میزان تخم مرغی که من استفاده می‌کنم تقریبا کمترین میزان ممکن است چون ما سعی می‌کنیم زیاد تخم مرغ نخوریم. می‌توانید برای هر پیمابه شیر تا ۳-۴ تا تخم مرغ استفاده ‌کنید اگر دوست دارید.
حالا می‌رسیم به نان‌ها! حتما تا به حال متوجه شده‌اید که چون نان‌ها با مایع شیر و تخم‌ مرغ خیس می‌شوند می‌توان از نان‌های خشک که در مراحل مختلف بیات‌شدن‌اند استفاده کرد! در واقع بهتر است از نان‌ خیلی نرم و تازه استفاده‌ نکنید، چون راحت وا می‌روند. من هر بار که یک بسته نان تست داریم با آخرین نان‌های باقی‌مانده این غذا را درست می‌کنم، یعنی با نان ۳-۴ روزه. در این صورت می‌توان اول همه‌ی نان‌ها را در مایع قرار داد و مطمئن شد که مایع برای همه‌شان کافی است (این بزرگترین نگرانی من در هنگام درست کردن این غذا است!)، و اگر نبود به آن شیر اضافه کرد.
در مورد سرخ کردن هم سرخ کنید دیگر! ما معمولا با مربا می‌خوریم این‌ها را، خالی هم بد نیست. روش آن همسایه هم این بود که نان را فقط در شیر خیس می‌کنند و بعد در تخم مرغ می‌غلطانند و بعد سرخ می‌کنند، رویش هم پودر قند ریخته بود.

همسر گرامی معتقد است من برای غذای به این سادگی به اندازه‌ی شیرین‌پلو توضیح نوشته‌ام!

نوش جان!
سارا